اسپرسوساز نسپرسو یا دستگاه قهوه ساز کپسولی نسپرسو چیست؟

اسپرسوساز کپسولی در زبان کاملا ساده و عامیانه: یک نوع دستگاه قهوه سازی است که به جای استفاده از دانه‌های قهوه یا پودر قهوه که موجب کثیف کاری می‌شود از کپسول‌های مخصوص حاوی پودر قهوه استفاده می‌کند.

این روزها در بازار لوازم خانگی و جهیزیه، نام ناآشنایی تحت عنوان قهوه ساز کپسولی زیاد به چشم می‌خورد. شاید تا ۱۰ سال پیش کمتر کسی از وجود چنین دستگاهی برای تهیه قهوه باخبر بود. اما امروزه به لطف اینترنت و بازرگانان ایرانی که به کشورهای مختلف دنیا سفر می‌کنند توانسته‌ایم با جدیدترین پیشرفت‌ها و دستگاه‌های روز دنیا آشنا شویم.

اما اگر می‌خواهید به صورت کاملا تخصصی بدانید اسپرسوساز نسپرسو چیست؟ و چرا این روزها مردم به ویژه جوانان تمایل بیشتری برای خرید این وسیله دارند بهتر است تا انتهای این مقاله همراه من باشید تا دقایقی را بین دنیای شگفت انگیز قهوه به سر ببریم.

چند نوع اسپرسوساز کپسولی وجود دارد؟

قهوه ساز کپسولی چیست و چند نوع دارد؟ در حال حاضر در ۲ نوع معمولی و مینی ساخته می‌شوند. از جمله بهترین و محبوب ترین مدل‌های قهوه ساز کپسولی نسپرسو مینی که در فروشگاه ایران دلونگی نیز موجود است می‌توان به مدل اسپرسوساز نسپرسو دلونگی شرکت نسپرسو مدل EN85 اشاره کرد.

نسپرسو ساز دلونگی مدل en85.B

دستگاه قهوه ساز کپسولی (نسپرسوساز) اسنزا مینی مدل EN85.B شرکت دلونگی

۴ تفاوت مهم قهوه ساز کپسولی و اسپرسوساز؟

معمولا عامه مردم در پاسخ به این سوال که نسپرسوساز (اسپرسوساز نسپرسو) چیست گمان می‌کنند قهوه سازهای کپسولی همان اسپرسوساز است. اگرچه هر دو شباهت بزرگی دارند و برای تهیه اسپرسو از آن‌ها استفاده می‌شود اما شیوه تهیه هرکدام از این دستگاه‌ها متفاوت است.
اما باید به اطلاعتان برسانم این فکر کاملا اشتباه است! و نسپرسوساز کاملا یک دستگاه جداگانه با طراحی و ساز و کار متفاوت است. که در این بخش ۴ تفاوت اصلی و مهم اسپرسوساز نسپرسو با اسپرسوساز را برایتان توضیح می‌دهم.

۱ – تفاوت اسپرسوساز کپسولی و اسپرسوساز در طراحی:

با یک نگاه گذرا و سطحی به اسپرسو سازها و قهوه ساز های کپسولی به راحتی می‌توان شکاف‌های زیادی در بین تفاوت‌های این دو محصول پیدا کرد. برای مثال:
وزن و ابعاد: اسپرسوسازها از نظر وزن و ابعاد، اندازه‌های بزرگ تر و وزن بیشتری نسبت به قهوه ساز های کپسولی دارند. البته یکی از دلایل اینکه وزن اسپرسوسازها و ابعاد آن‌ها بیشتر است می‌توان به دلیل استفاده از قطعات بیشتر از جمله آسیاب قهوه و یا محفظه‌های بزرگ مخصوص پودر قهوه اشاره کرد.

در پشت پرده سوال تفاوت نسپرسو و اسپرسو سوال دیگری مطرح است که اسپرسو بهتره یا نسپرسو؟ با توجه به اینکه مدت زیادی از طراحی و ساخت نسپرسوها نمی‌گذرد به جدیدترین متدهای طراحی و قطعات سبک مجهز شده‌اند. همچنین در نظر داشته باشید که کار با اسپرسوساز های کپسولی تنها با یک کپسول قهوه راه می‌افتد و نیازی به آسیاب کن دانه‌های قهوه یا محفظه‌های بزرگ و سنگین تنظیم میزان پودر قهوه ندارد. بنابراین طراحان اسپرسوساز نسپرسو با استفاده حداقلی از قطعات، در ضمن حفظ کارایی بالا وزن و ابعاد جمع جور و نسبتا کوچکی برای دستگاههای نسپرسوساز در نظر گرفته‌اند.

نکته: برای آشپزخانه‌های کوچک و یا محیط‌های اداری که افراد نمی‌خواهند فضای زیادی برای دستگاه قهوه ساز خود اختصاص دهند قهوه ساز های کپسولی گزینه ایده آلی هستند. زیرا در ضمن طراحی جمع و جوری که دارند وزن سبکی دارند و به راحتی قال حمل و جابه جایی هستند. بنابراین در محل کار می‌توانید دستگاه را به دلخواه روی میز تیم‌های مختلف کارمندانتان جا به جا کنید.

نسپرسو ساز چیست؟

نمونه ای از جدیدترین دستگاه اسپرسوساز کپسولی مدل Vertuo

۲ – تفاوت قهوه ساز کپسولی و اسپرسوساز در عملکرد:

در طول چند سال فعالیت در زمینه خرید و فروش انواع اسپرسوسازها افراد زیادی برایشان سوال پیش می‌آید که اسپرسو بهتره یا نسپرسو ؟
در پاسخ به این سوال باید بگوییم شیوه آماده کردن قهوه و موتور موجود در دستگاه اسپرسوساز کپسولی و دستگاه اسپرسوساز متفاوت است. به این صورت که با دستگاه اسپرسوساز نسپرسو می‌ توانید در مدت زمان کوتاه‌تری قهوه خود را آماده سرو کنید.

همچنین با توجه به اینکه در اسپرسوساز کپسولی با کپسول‌های قهوه سر و کار داریم دیگر خبری از کثیف کاری و ریختن دانه و خرده‌های قهوه روی میز پیشخوان وجود ندارد. بنابراین به راحتی می‌توانید در زمان خود صرفه جویی کنید.

اما طرز تهیه قهوه در داخل دستگاه نسپرسوساز با دستگاه اسپرس ساز نیز متفاوت است و دلیل این تفاوت به شیوه استفاده از آن‌ها بازمی‌گیردد. به صورت کلی در نتیجه نهایی قهوه‌ای که با دستگاه اسپرسو ساز نسپرسو آماده می‌کنید غلیظ تر از قهوه ای است که با دستگاه اسپرسو ساز آماده می‌کنید.

۳ – تفاوت قهوه ساز کپسولی و اسپرسو ساز در طرز استفاده:

طرز استفاده از قهوه ساز کپسولی: استفاده از اسپرسوساز کپسولی نیاز به دانش و آگاهی خاصی ندارد و تنها کافی است از پر بودن مخزن آب مطمئن باشید و سپس کپسول قهوه مورد نظر خود را با طعم دلخواه داخل دستگاه قرار دهید و چند دقیقه بعد قهوه خود را آماده تحویل بگیرید. نحوه استفاده از اسپرسوساز و تهیه قهوه در این دستگاه به راحتی اسپرسوساز های کپسولی نیست و نیازمند زمان و حوصله بیشتری است.

اگر دستگاه شما مجهز به آسیاب کن باشد و شما از دانه‌های قهوه استفاده کنید ابتدا باید دانه‌ها را داخل آسیاب کن قرار دهید و منتظر بمانید تا پودر قهوه مورد نظرتان آماده شود. سپس بعد از آماده شدن پودر قهوه مخزن آب را پر کنید. همچنین در صورت علاقه به افزودن شیر به قهوه خود می‌توانید داخل مخزن شیر هم شیر بریزید. سپس دکمه تهیه قهوه را بزنید و منتظر بمانید تا قهوه شما آماده شود.
اگرچه در بین دوستداران قهوه این شیوه هنوز هم محبوبیت زیادی دارد اما در بین جوانان و کسانی که وقت کافی برای انجام این ریزه کاری‌ها را ندارند اسپرسو ساز کپسولی گزینه جذاب تری به نظر می‌رسد. نکته: البته اینم بین خودمون باشه که بعد از استفاده از دستگاه اسپرسوساز قطعات بیشتری کثیف می‌شوند و باید زمان بیشتری برای تمیزکاری و شستشو ظروف اختصاص دهید این در حالی است که در قهوه سازهای کپسولی فقط فنجان قهوه شما نیاز به شستشو داره.

۴ – طعم قهوه:

اگر جزو عاشقان طعم و عطر قهوه باشید احتمالا اولویت اول و آخر شما طعم قهوه است. برای بسیاری از مردم اهمیتی ندارد قهوه چگونه آماده شود بلکه مهم نتیجه و طعم نهایی قهوه است که افراد را به تصمیم وا می‌دارد که اسپرسوساز کپسولی بخرند یا اسپرسوساز؟
که در این حالت باید بهتون بگم طعم قهوه ای که با قهوه ساز کپسولی و اسپرسوساز تهیه می‌شوند کاملا شبیه به همدیگر است اما یک تفاوت اساسی دارد: در تهیه قهوه با دستگاه اسپرسوساز طعم قهوه حالت اسیدی بیشتری دارد که در طعم قهوه ‌ای که با اسپرسوساز کپسولی آماده میشود خبری از جالت اسیدی ندارد و یک قهوه خالص و ناب را تجربه می‌کنید.

تفتوت دستگاه اسپرسو ساز با دستگاه نسپرسو ساز

اسپرسوساز کپسولی چیست؟ قهوه ساز کپسولی بهتره یا اسپرسوساز؟

در واقع هیچ کسی پاسخ این سوال را نمی‌داند بجز خودتان! چون هر کدام از ۲ دستگاه اسپرسوساز و نسپرسوساز ویژگی‌هایی دارند که شما می‌توانید با توجه به علاقه و نیاز خود دست به انتخاب بزنید.
اما مسئله ای که واضح و مبرهن است این است که تهیه قهوه با اسپرسوساز کپسولی سریع تر انجام می‌شود و کثیف کاری بسیار کم تری دارد. همچنین طرز استفاده از اسپرسوساز کپسولی بسیار ساده تر از اسپرسوساز است و به دانش و تخصص خاصی نیاز ندارد. بنابراین می‌توانید قهوه‌های بسیار خوشمزه در حد کافه محبویتان را خودتان در خانه آماده کنید.

اما من برای اینکه انتخاب را برایتان ساده تر کنم بهتر است ۳ نکته مهم را اعلام کنم.

نکته اول: قبل از اینکه اقدام به خرید قهوه ساز کپسولی یا خرید اسپرسوساز کنید بهتر است بودجه و سقف مبلغ پرداختی خود را تعیین کنید.
نکته دوم: با توجه به بودجه مورد نظر گزینه‌های موجود را بررسی کنید و ببینید کدام گزینه بیشتر به علاقه نیازهای شما نزدیک است آن را انتخاب کنید.
نکته سوم: حتما با مشاورین فروش ما در ایران دلونگی صحبت کنید تا در بین برندهای مختلف و محصولات متنوع بهترین و کارامدترین محصول را به شما پیشنهاد دهند و سپس انتخاب نمایید.

معایب نسپرسوساز چیست: تنها عیبی که می‌توان از دستگاه‌های اسپرسوساز نسپرسو گرفت این است که مخزن آب کوچک تری نسبت به دستگاه‌های اسپرسوساز دارند.

بهترین برندهای تولید کننده اسپرسوساز نسپرسو(نسپرسوساز) کدام شرکت‌ها هستند؟

برای اولین بار واژه نسپرسو توسط شرکت سویسی نستله مطرح شد. این شرکت که در زمینه مواد غذایی یکی از ابر قدرت‌های موجود شناخته میشود به واسطه کیفیت بالای محصولات خود توانسته است محبوبیت فراوانی در بین مردم کسب کند. بنابراین مهندسین این برند اروپایی با شناخت نیاز مخاطبین خود دست به ساخت نسپرسوسازها زد.

۱ – برند دلونگی: شرکت ایتالیایی دلونگی یکی از برندهای مطرح در زمینه ساخت اسپرسوسازهای متنوع است. اکنون مهندسین ایتالیایی تلاش خود را به کار بسته اند و در صنعت نوپا قهوه ساز نسپرسو نیز دست به کار شده اند. اکنون قهوه اسزهای کپسولی نسپرسو برند دلونگی با کارایی بالا و قیمت مناسبی که دارند توانسته اند جای خود را در خانه‌های طرفداران خود پیدا کنند.

دستگاه نسپرسوساز کپسولی لاتیسما وان دلونگی مدل 510

دستگاه نسپرسو ساز لاتیسما وان شرکت دلونگی مدل EN510 همراه با سیستم کف شیر ساز

۲ – برند کروپس: باتوجه به استقبال زیادی که از اولین دستگاه‌های اسپرسوساز کپسولی نسپرسو بازار به میان آمد برند کروپس نیز مهارت خود را در ساخت قهوه سازهای کپسولی نسپرسو نمایش داده است. از جمله بهترین اسپرسوسازهای کپسولی نسپرسو این برند می‌توان به مدل زیر اشاره کرد:

۳ – برند فیلیپس: شرکت هلندی فیلیپس نیز توانایی خود را در ساخت و ارائه قهوه های لذیذ با ساختن اسپرسوساز کپسولی نسپرسو خود نمایش داده اند. به کمک دستگاه های قهوه ساز کپسولی فیلیپس میتوانید شبیه به یک باریستای حرفه ای نوشیدنی تهیه کنید. یکی از مدل‌های محبوب موجود در بازار:

با اسپرسوساز کپسولی نسپرسو می‌توان چند نوع نوشیدنی تهیه کرد؟

۱. Lungo: این نوشیدنی برای آماده شدن تنها به کپسول‌های نسپرسو نیاز دارد.
۲. Hot Foam: به نوشیدنی شما فوم داغ شیر را اضافه می‌کند.
۳. Cold Foam: یکی از نوشیدنی‌های سردی نسپرسوساز این برند است و فومی که توسط آن آماده می‌شود، سرد است.
۴.اسپرسو: نوشیدنی تلخی است برای کسانی که به طعم قوی قهوه علاقه دارند.
۵.لاته ماکیاتو: این نوشیدنی نوعی لاته می‌باشد و با انتخاب آن دستگاه پس از آماده کردن فوم و گرم کردن شیر، قهوه را به آن اضافه می‌کند.
۶.فرپای سرد: برای آماده سازی آن شیر و فوم سرد با قهوه مخلوط می‌‌شود.
۷.کاپوچینو: مخلوطی از شیر داغ، فوم و مقداری قهوه.
۸.ریستریتو: نوعی از نوشیدنی‌هایی با قهوه قوی است.
۹.موکا: مخلوطی از شکلات و شیر داغ که در لیوان با یکدیگر مخلوط می‌شوند.

۱۰ مزیت مهم اسپرسوساز نسپرسو چیست ؟

۱ – امکان تهیه قهوه‌های غلیظ و مرغوب
۲ – امکان تهیه بیش از ۹ نوع نوشیدنی مختلف با قهوه ساز کپسولی
۳ –نوشیدنی در مدت زمان کوتاهی آماده سرو می‌شود.
۴ – قیمت محصول باتوجه به امکانات کامل و کاربردی در کنار طول عمر بالایی که دارد معقول است.
۵ – افرادی که قهوه اسزهای کپسولی خریداری می‌کنند عموما افرادی هستند که به زمان و به روز بودن اهمیت زیادی می‌دهند در نتیجه شما با خرید نسپرسوساز جزوی از این افراد شناخته می‌شیود که ضمن اینکه به زمان اهمیت می‌دهید می‌خواهید بهترین کیفیت را در زندگیتان تجربه کنید.
۶ – اگر شما نسپرسوساز داشته باشید نیازی به خرید آسیاب کن قهوه و یا پودرهای قهوه و ظروف مخصوص برای نگهداری از پودرهای قهوه ندارید بلکه تنها کافی است کپسول قهوه های مورد علاقه خود را تهیه کنید.
۷ – ابعاد کوچک، وزن کمی که دارد برای کسانی که در آپارتمان های کوچک یا محیط کارهای با فضای محدود زندگی می‌کنند گزینه ایده آلی است.
۸ – فقط ۳۰ ثانیه طول می‌کشد تا آب به جوش بیاید و برای دم کردن قهوه آماده شود.
۹ – میزان بار فشار در تهیه قهوه ۱۹ بار است و به خوبی می‌تواند عصاره موجود در ذرات قهوه را بیرون بکشد و رایحه دلپذیر و طعم گرم قهوه را آماده سرو کند.
۱۰ – نگهداری، استفاده و تمیز کردن از دستگاه های نسپرسوساز بسیار ساده آسان است.

یک نفر از افراد مشهور دنیا که از اسپرسوساز کپسولی استفاده می‌کنند:

جورج کلونی که یکی از سوپراستارها و بازیگران محبوب مردم شناخته می‌شود در مراسم رونمایی از نسپرسو شرکت نستله حضور پیدا کرد و از علاقه خود به نوشیدن قهوه‌ها و اسپرسوهایی که با نسپرسو آماده می‌شود صحبت کرد.

رو نمایی از نسپرسو با حضور جرج کلونی

آیا طعم قهوه های نسپرسو با استارباکس برابری می‌کند؟

تا الان که به خوبی فهمیده‌اید اسپرسوساز کپسولی چیست بهتر است قهوه آماده شده با دستگاه نسپرسو ساز را با قهوه های استارباکس مقایسه کنیم. اگر جزو علاقمندان به طعم عطر انواع قهوه باشید احتمالا دلتان خواسته که استارباکس شعبه ای هم در ایران داشته باشد. اما باتوجه به تحریم های موجود احتمال چنین اتفاقی نزدیک به صفر است!
اما پیشنهاد ویژه ای که برایتان داریم این است که می‌توانید با خرید یک دستگاه اسپرسوساز کپسولی نسپرسو قهوه هایی خوش طعم در حد قهوه هایی که در استارباکس تهیه می‌شود را در منزل یا محل کار خود سرو کنید. بنابراین بدون نیاز به شعب استارباکس می‌توانید بهترین قهوه دلخواه خود را در کمترین زمان ممکن سفارش دهید.